Blog
Jeśli chodzi o podłączenie wkładu kominkowego do kominka, ważne jest, aby podjąć niezbędne kroki w celu zapewnienia, że instalacja zostanie wykonana prawidłowo i bezpiecznie.
Najtańsze w montażu są kominki wolnostojące, które wystarczy wpiąć do systemu kominowego. Wkłady kominkowe z kolei trzeba obudować specjalnymi płytami krzemowymi a gotową zabudowę wykończyć, na przykład kamieniem naturalnym. Ilość pracy jest wprost proporcjonalna do kosztów montażu wkładu kominkowego, ale uzyskany efekt może być naprawdę spektakularny.
Wkłady kominkowe to prostokątny stalowy lub żeliwny wkład w formie paleniska, który podłącza się do przewodu kominowego i zabudowuje specjalnymi płytami ognioodpornymi. Dzięki oryginalnej zabudowie wkład kominkowy może stać się nieszablonowym dodatkiem do wnętrza i nadać ton aranżacji. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszyły się kominki zabudowane marmurem lub innym kamieniem naturalnym, które doskonale wpisują się w stylistykę rustykalną i klasyczne aranżacje.
Kominek elektryczny to doskonała propozycja dla osób, które marzą o przytulnym wnętrzu z kominkiem w centralnym punkcie salonu, a nie mogą sobie pozwolić na montaż tradycyjnego pieca opalanego drewnem. Kominek elektryczny wystarczy wpiąć do prądu i cieszyć się ciepłem bijącym od ognia, który wygląda niemal jak prawdziwy. W kominku żarzą się bowiem trójwymiarowe polana drewna, a efekt potęgują płomienie dymu.
Serwisowanie kominka ma niemałe znaczenie dla jego wydajności, a także bezpieczeństwa użytkowania. Po sezonie grzewczym i przed rozpoczęciem następnego należy dokładnie obejrzeć cały kominek, co pozwoli wykryć ewentualne uszkodzenia i uniknąć poważnych awarii w trakcie użytkowania. Z serwisem trzeba skontaktować się w razie stwierdzenia pęknięć szyby lub ubytku w palenisku. Bardzo ważną sprawą jest także sprawdzenie stanu uszczelek drzwiowych oraz uszczelek pod szybą. Uszczelki odpowiedzialne są za szczelność paleniska oraz amortyzację szyby w stosunku do ramy drzwiowej.
Kominki cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością. Nic dziwnego, gdyż poza pięknym i stylowym wyglądem, a także komfortem w zimowy wieczór, są one doskonały wsparciem dla systemu grzewczego, jaki zastosujemy w naszym domu. W którym momencie budowy domu jednak powinniśmy zdecydować się na zamontowanie kominka? Kiedy będzie właściwy czas?
Kominek może być używany w dwóch formach, jako tzw. wolnostojący lub w zabudowie, jako wkład kominkowy. Gdy zdecydujemy się na montaż wkładu kominkowego, kolejną rzeczą, o której musimy zadecydować jest dobór zabudowy kominka - i tutaj, oprócz kształtu zabudowy, mamy do wyboru szeroki zakres materiałów wykończeniowych, takich jak: marmur, granit, spieki kwarcowe, cegła czy tez kafle ceramiczne. Przy wyborze piecyka wolnostojącego nie mamy tego problemu, ponieważ wybieramy piecyk z okładziną stalową, ceramiczną lub kamienną.
Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na inwestycję w kominek. To przede wszystkim ekonomiczne źródło ciepła, które w razie potrzeby może być głównym źródłem ogrzewania. Oprócz tego gwarantuje też mniejszą wilgotność powietrza. Nie sposób nie wspomnieć również o niezwykłym klimacie, który panuje w domu czy mieszkaniu dzięki obecności kominka. Zapach i widok palonego drewna czy przyjemne ciepło na skórze to odczucia, które każdy docenia w sezonie jesienno-zimowym. Aby jak najbardziej cieszyć się z zalet kominka, warto wiedzieć, jak palić w nim efektywnie.
Zbliżająca się wielkimi krokami zima i coraz dłuższe wieczory sprawiają, że wiele osób chętnie spędza więcej czasu w domu. Chłodnym popołudniom często towarzyszy kubek ulubionej kawy czy herbaty i ciepły koc. Osoby, które uwzględniły w projekcie swojego domu kominek, w okresie zimowym jeszcze bardziej doceniają ten element. Jedni wolą kominki nowoczesne, inni kaflowe, a jeszcze inni biokominki. Wybór odpowiedniego produktu powinien być uzależniony od pożądanych efektów wizualnych i użytkowych, a także od możliwości montażowych. W dzisiejszym wpisie skupimy się na kominkach marmurowych. W jakich wnętrzach warto je zakładać?
Osoby, które wykańczają albo remontują dom czy mieszkanie wiedzą, że moda lubi wracać. Wiele rozwiązań, na które nie zdecydowałyby się jeszcze kilka lat temu, dziś wraca do łask. Mowa tutaj na przykład o kominkach kaflowych, które są nie tylko dobrej jakości urządzeniem grzewczym, ale również stylowym elementem dekoracji wnętrza. Gdzie znajdą zastosowanie i w jakie wnętrza najlepiej się wkomponują? Czy warto w nie inwestować?