kominek

Jaki wybrać kominek?

Dla większości z nas kominek jest przede wszystkim oryginalną ozdobą wnętrza, a dopiero potem – źródłem ciepła. Jeśli jednak dobrze dobierzemy jego moc do wielkości domu, może on przynieść nam spore oszczędności. Tam, gdzie od kominka oczekuje się dużej wydajności grzewczej, warto zastanowić się nad modelem z dystrybucją gorącego powietrza lub płaszczem wodnym, który będzie można wykorzystać do zasilania np. ogrzewania podłogowego. Czym jednak powinniśmy kierować się, jeśli chodzi o estetykę kominka? Sprawdźmy!

Wkłady kominkowe i kominki wolnostojące

Więcej zwolenników mają wciąż wkłady kominkowe, które można obudować zgodnie z własnym gustem. Ogromną popularnością cieszą się modele z szybą panoramiczną, które pięknie eksponują palenisko. Ten typ wkładu świetnie sprawdza się we wnętrzach tradycyjnych, ale też nowoczesnych. Jeśli chodzi o te drugie, projektanci coraz częściej proponują instalację kominka dwustronnego (narożnego), lub nawet trójstronnego. Dzięki dodatkowym przeszkleniom ogień widoczny jest nie tylko wtedy, gdy znajdujemy się przed kominkiem. Jego widokiem może się rozkoszować też osoba przygotowująca posiłek w otwartej kuchni, znajdującej się tuż obok.

A może koza?

Jeszcze do niedawna kominkami wolnostojącymi nie interesowało się wiele osób. Kozy, w porównaniu do pięknie obudowanych wkładów kominkowych, wyglądają dość surowo. Jednak obecna moda na wnętrza loftowe i industrialne sprawiła, że kozy zyskują na popularności. Kominki wolnostojące dostępne są nie tylko w tradycyjnych wersjach, ale również jako nowoczesne modele o futurystycznych kształtach. Osoby, które cenią sobie minimalizm w aranżacji wnętrz, stawiają właśnie na kozy.

Poczciwy piec kaflowy

Do łask w ostatnich latach wróciły też piece kaflowe, które wprowadzają do domu specyficzny mikroklimat. Nowoczesną wersją pieca kaflowego jest kominek obudowany ceramicznymi kaflami, które powoli oddają ciepło do pomieszczenia. Oczywiście może on być sercem aranżacji w stylu retro, jednak również i to rozwiązanie jest coraz częściej adaptowane na potrzeby nowoczesnych wnętrz. Wystarczy, że bogato zdobione kafle zastąpi się wielkoformatowymi, gładkimi i jednolitymi. Kominek kaflowy zyskuje wtedy jak najbardziej współczesny charakter i modny wygląd.

Podobne wpisy