kominek2

Jakim materiałem obudować kominek?

Jednym z rozwiązań, na które decyduje się wielu właścicieli domów i mieszkań, jest montaż kominka. To nie tylko dobre źródło ciepła, ale również instalacja, która sprawia, że w pomieszczeniu panuje niepowtarzalny klimat. Kominek skutecznie uprzyjemnia chłodne jesienne i zimowe wieczory i pełni funkcję dekoracyjną we wnętrzu. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby dobrać obudowę w taki sposób, by pasowała do aranżacji salonu. Czym można obudować kominek?

Czym można obudować kominek?

Wybierając obudowę do kominka, należy zwrócić uwagę na to, aby konstrukcja była bezpieczna i funkcjonalna, a przy tym estetyczna. Jednym z materiałów, które można do tego wykorzystać, jest cegła. Wybierając ją, warto mieć na uwadze, że wolno się nagrzewa, ale również wolno stygnie. Obudowa z kamienia (na przykład marmuru, piaskowca albo wapienia) jest estetyczna i uniwersalna. Kominek można obudować również betonem, jednak warto go zaimpregnować i pomalować. Kolejnym rozwiązaniem jest drewno.

W tym przypadku ważne jest wyizolowanie go od wkładu kominkowego. Właściciele mieszkań i domów często decydują się na połączenie drewna ze wspomnianym wcześniej kamieniem. Dużą popularnością cieszą się również kafle ceramiczne, które przypominają nam piece kaflowe. Taki pieco-kominek ma duże właściwości akumulujące ciepło. 

Dlaczego obudowa kominka jest ważna?

Wybierając odpowiednią obudowę kominka, należy pamiętać, że ma wpływ nie tylko na wystrój wnętrza. Jest to element instalacji, który pełni kilka ważnych funkcji wpływających przede wszystkim na bezpieczeństwo i komfort:

  • chroni wkład kominkowy przed przegrzaniem,
  • kumuluje ciepło, które może być przekazywane do innych pomieszczeń dzięki systemowi DGP.

Właśnie dlatego przy wyborze obudowy kominka warto przemyśleć przede wszystkim, czy będzie źródłem ogrzewania. Oprócz tego dobrze również wziąć pod uwagę łatwość utrzymania w czystości. Ostatnią kwestią są walory estetyczne, czyli kolorystyka i wygląd wybranego materiału.

Podobne wpisy