kominek1

Jak zaprojektować nieszablonowy kominek?

Wkłady kominkowe to prostokątny stalowy lub żeliwny wkład w formie paleniska, który podłącza się do przewodu kominowego i zabudowuje specjalnymi płytami ognioodpornymi. Dzięki oryginalnej zabudowie wkład kominkowy może stać się nieszablonowym dodatkiem do wnętrza i nadać ton aranżacji. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszyły się kominki zabudowane marmurem lub innym kamieniem naturalnym, które doskonale wpisują się w stylistykę rustykalną i klasyczne aranżacje.

Nowoczesne wnętrza charakteryzują się minimalizmem, co objawia się rezygnacją z niepotrzebnych elementów i zdobień – przestrzeń ma być przede wszystkim funkcjonalna. Zamiast naturalnych kamieni na zabudowę kominków coraz częściej trafia beton architektoniczny lub cegła, które podkreślają surowy wymiar aranżacji. Ciekawym rozwiązaniem są różnego rodzaju farby strukturalne, które mogą imitować fakturę cementu, idealną do modnych w ostatnim czasie wnętrz industrialnych.

Co zamiast wkładu kominkowego?

Do nowoczesnych i wszechstronnych wnętrz warto wybrać kominki wolnostojące o designerskich kształtach. Ciekawym rozwiązaniem jest montaż kominka na środku obszernego holu lub salonu – wówczas palenisko staje się sercem domu. Kominek wolnostojący oprócz funkcji grzewczej pełnić może także funkcję dekoracyjną, co jest domeną współczesnych wnętrz. Dodatki mają nie tyle zdobić wnętrze, ile podnosić jego funkcjonalność.

Dla miłośników klasycznych rozwiązań i osób urządzających dom w stylu rustykalnym prawdziwymi perłami są kafle, które wyglądem nawiązują do znanych z poprzedniego stulecia pieców kaflowych, jakie spotkać jeszcze można w zabytkowych dworach i kamienicach. Bogato zdobiony piec kaflowy nada każdemu wnętrzu nieco charakteru i może stanowić podstawę do dalszych aranżacji. Kominek kaflowy doskonale będzie prezentował się w otoczeniu drewnianych elementów i designerskich mebli w stylu vintage.

Podobne wpisy