montaz kominka

Jak wygląda montaż kominka?

Kominek może być używany w dwóch formach, jako tzw. wolnostojący lub w zabudowie, jako wkład kominkowy. Gdy zdecydujemy się na montaż wkładu kominkowego, kolejną rzeczą, o której musimy zadecydować jest dobór zabudowy kominka – i tutaj, oprócz kształtu zabudowy, mamy do wyboru szeroki zakres materiałów wykończeniowych, takich jak: marmur, granit, spieki kwarcowe, cegła czy tez kafle ceramiczne. Przy wyborze piecyka wolnostojącego nie mamy tego problemu, ponieważ wybieramy piecyk z okładziną stalową, ceramiczną lub kamienną.

Mamy do wyboru różne źródła zasilania – tradycyjne drewno (lub jego pochodne, np. brykiet lub pellet), gaz lub bioetanol dla bio kominków. Niezależnie od wyboru paliwa, którym będziemy palić w kominku, możemy wybrać formę paleniska do zabudowy lub wolnostojącą.

Wkłady kominkowe to rozwiązanie dla tych, którzy szukają wsparcia w dogrzaniu domu. Urządzenia opalane drewnem możemy podłączyć do systemu DGP (Dystrybucja Gorącego Powietrza) lub połączyć z układem centralnego ogrzewania (w tym przypadku kominki z płaszczem wodnym). Nawet nie inwestując w rozbudowany system DGP samo palenisko generuje spore ilości ciepła, które pozwalają ogrzać nam duże powierzchnie lub po prostu cieszyć się widokiem ognia.

Na co zwrócić uwagę podczas montażu kominka?

Aby użytkowanie kominka sprawiało nie tylko radość, ale i bezpieczeństwo, musimy dopilnować kilku ważnych elementów. Po pierwsze powinniśmy dobrać urządzenie nie tylko do powierzchni domu, ale przede wszystkim do powierzchni pomieszczenia, w którym będzie on użytkowany. Po drugie, powinniśmy ustalić jego lokalizację, tak aby umożliwić szczelne podłączenie do sprawnie działającego systemu kominowego, aby nie zakłócić pracy wentylacji pomieszczenia lub całego domu. Ważnym punktem jest właściwa izolacja termiczna kominka – dlaczego jest to ważne? Chodzi tutaj o kwestie bezpieczeństwa, a konkretnie o ochronę przed wysoką temperaturą. Temperatura wytworzona przez wkład kominkowy w komorze grzewczej wynosi kilkaset stopni Celsjusza. Izolujemy ściany tylne oraz sufit zabudowy kominka. Frontowe ściany możemy wykonać z materiału izolacyjnego lub z „ciepłych” materiałów takich jak kafle lub elementy zduńskie. Kolejnym ważnym elementem tradycyjnej zabudowy kominkowej jest odpowiedni dobór kratek wentylacyjnych w obudowie. Każdy producent wkładów kominkowych podaje nam powierzchnię czynną powietrza wlotowego i wylotowego, która jest dostosowana do mocy danego wkładu.

Podobne wpisy