kominek czym

Czym palić w kominku?

Mówi się, że kominek to szczypta natury w domu. Coś w tym jest, ponieważ kominek oprócz faktycznego źródła ciepła wnosi do pomieszczenia wrażenie przytulności i spokoju. Mało jest rzeczy tak przyjemnych i relaksujących jak patrzenie na płonący ogień, a kominek daje możliwość delektowania się tym widokiem z miękkiego fotela we własnym salonie. Nieprzypadkowo więc coraz więcej osób budując nowy dom znajduje w nim miejsce na kominek albo nowoczesny piec kaflowy. Jednak każdy, kto zdecydował się na takie rozwiązanie, prędzej czy później stanie przed dylematem czym najlepiej palić w swoim kominku. W końcu to, co spalamy w kominku, wpływa nie tylko na ilość wytwarzanego ciepła, ale także na późniejszą obsługę samego kominka oraz przewodów kominowych. W dzisiejszym artykule postaramy się więc wskazać, jakie opcje związane z tym, czym można palić w kominku, aktualnie mamy do wyboru.

Drewno drewnu nie równe

Oczywiście pierwsze, co przychodzi nam na myśl mówiąc o kominku, to drewno. To niewątpliwie główny i najczęściej wybierany surowiec, którym pali się w kominkach. Jednak drewno to pojęcie bardzo ogólne, bowiem drzewa różnią się od siebie wieloma cechami charakterystycznymi, a nie wszystkie te cechy są pożądane w wypadku drewna do kominka. W związku z tym warto wiedzieć, jakie drewno wybrać, aby być zadowolonym. W wypadku kominka najlepsze drewno to z drzew liściastych. Wynika to z faktu, że drewno to jest wystarczająco kaloryczne, czyli bardzo dobrze się pali i daje relatywnie dużo ciepła. W związku z tym ewidentnie warto zdecydować się na zakup drewna z buku, grabu, dębu, brzozy, jabłoni, akacji, cisa lub drzew owocowych. Odradza się natomiast palenie w kominku drewnem iglastym. Dlaczego? Przede wszystkim, drewno takie strzela i mocniej dymi, a do tego zawiera dużo żywicy, która przy spalaniu osadza się na wkładzie kominkowym, szybie, ale co gorsza także na ściankach przewodów kominowych, które później zdecydowanie częściej trzeba czyścić. Do tego, chociaż iglaki często mają wyższą kaloryczność niż drewno liściaste, to przez swoją budowę i skład dużo szybciej się spalają, a w konsekwencji ich wydajność bywa gorsza. Właśnie z tego powodu w kominku i piecach kominkowych zdecydowanie bardziej poleca się palić drewnem liściastym.

Rodzaj drewna to nie wszystko!

Jednak wybierając drewno kominkowe, prócz wyboru jego gatunku, powinniśmy także zwrócić uwagę na inne – równie ważne – aspekty. Pierwsza sprawa to wilgotność drewna. Musimy pamiętać, że wilgotność drewna przeznaczonego do palenia w kominku nie powinna przekraczać 20%, a samo drewno powinno być sezonowane, czyli przez kilka miesięcy, a nawet lat przechowywane w przewiewnym i suchym pomieszczeniu. Zasada jest prosta – im drewno bardziej suche tym lepiej i wydajniej się pali. Tutaj warto zaznaczyć, że świeżo ścięte drzewo ma wilgotność na poziomie 50 – 70%, zatem naprawdę warto dopilnować tego, aby kupować drewno odpowiednio wysuszone. Do tego wszystkiego pamiętajmy, że spalanie wilgotnego drewna prowadzi do powstawania warstwy sadzy i mniejszej wydajności samego pieca, a nawet uszkodzeń w układzie kominkowym.

Kolejna sprawa to zawartość kory. Kupując drzewo, korę dostajemy jakby z automatu, jednak kora pali się gorzej i jest bardziej zanieczyszczona. Warto zatem postawić na drewno, które procentowo zawiera jej jak najmniej. Przykładem może być buk albo grab, które zawierają jedynie około 10% kory. Dla porównania dąb może mieć jej ponad 20%.

Reasumując, wybierajmy drewno liściaste, odpowiednio sezonowane i z jak najmniejszą ilością kory. Jednak nie tylko typowym drewnem możemy palić w kominku!

Alternatywa dla typowego drewna?

Czego zatem, prócz drewna kominkowego, możemy jeszcze użyć do palenia? Tutaj opcją, która się pojawia, jest brykiet drzewny oraz pellet. Oba materiały są bardzo ekologiczne, a do tego idealne do palenia w kominku.

Brykiet drzewny produkowany jest tak naprawdę z trocin, które są prasowane i łączone bez użycia specjalnych środków spajających. Produkuje się go pod wysokim ciśnieniem, które wraz z temperaturą powodują, że z trocin wydziela się lignina, która to zastyga podczas obniżania się temperatury. Co ciekawe, wilgotność brykietu wynosi tylko 7%, jest to więc mniej niż sezonowane drewno.

Pelet, podobnie jak brykiet, także wykonany jest ze sprasowanych trocin oraz wiórów, kory i innych odpadków powstałych podczas obróbki drzewa. Do jego produkcji także nie wykorzystuje się żadnych środków spajających, dlatego piece kozy na pelet nie wytwarzają dużo popiołu.

Co zatem wybrać? Cóż, tutaj decyzja należy już do każdego indywidualnie. Warto przede wszystkim rozeznać się w cenach poszczególnych paliw i przeanalizować, czy mamy wystarczająco dużo miejsca na składowanie drewna. Później możemy zdecydować, która opcja będzie dla nas najodpowiedniejsza. Na końcu i tak możemy wybrać kominek gazowy, elektryczny albo olejowy – co komu pasuje!

Podobne wpisy