czym sa i jak dzialaja biokominki

Czym są i jak działają biokominki?

Kubek ulubionej herbaty lub kawy, książka i płomienie skaczące w kominku to ulubiony sposób spędzania czasu wielu osób. Marzymy o kominku, gdy budujemy dom, zastanawiamy się, czy możliwe jest instalowanie go w mieszkaniu. Na szczęście dzisiaj możemy cieszyć się tym ciekawym dodatkiem, nawet gdy nie ma instalacji kominowej, do której można by podłączyć tradycyjny kominek.

Kominki dodają klimatu i ciepła wnętrzom. Dosłownie, bo mogą stanowić źródło ogrzewania pomieszczenia, ale i są bardzo dekoracyjne. Jednak nie każdy z nas może pozwolić sobie na tradycyjny kominek. Nie mamy możliwości technicznych lub przeszkadza nam problem popiołu i sadzy. Na szczęście możemy korzystać z nowoczesnych kominków, które wykorzystują inny rodzaj opału niż drewno czy węgiel.

Biokominki – jak działają?

Największą zaletą tego rodzaju kominków jest to, że możemy je zainstalować wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości montażu tradycyjnego kominka. Na przykład tam, gdzie nie ma instalacji kominowej. Zatem jest to rozwiązanie również do mieszkań, których właściciele chcieliby spędzać wieczory w niezwykle przytulnie zaaranżowanych wnętrzach. Biokominek jest o wiele bardziej ekologicznym rozwiązaniem, gdyż do jego opalania wykorzystuje się płynne paliwo. Znika problem duszącego dymu oraz sadzy osadzającej się na wszystkich przedmiotach wkoło kominka. Nie musimy martwić się o konieczność sprzątania po każdym rozpaleniu. Biokominek można rozpalać paliwem płynnym, które dolewamy z butelki lub paliwem żelowym, które także możemy samodzielnie dolewać lub możemy kupić w formie gotowych wkładów. Podczas ich spalania powstają para wodna i dwutlenek węgla, choć ich ilości nie są dla nas szkodliwe. Para wodna zwiększa wilgotność w pomieszczeniu, dzięki czemu nie musimy martwić się suchym powietrzem. Warto jednak regularnie wietrzyć pokoje, w których zainstalowany został biokominek, zapewnimy tym stały dopływ powietrza i odpowiednią wentylację. Ponieważ większość modeli biokominków ma możliwość regulacji wysokości płomienia i wyposażone są w specjalne osłony ze szkła hartowanego, można je palić nawet przez całą noc. Taki kominek może być traktowany, jako źródło ciepła, choć nie wydziela go tyle, co tradycyjny jego odpowiednik.

Rodzaje biokominków – sposób montażu

Głównym elementem biokominka jest zbiornik na paliwo, który ma specjalne zabezpieczenia przed jego wylaniem. Specjalne przesuwki ułatwiają wygaszenie płomienia. Obudowa odporna jest na działanie temperatury, a osłona chroni przed kontaktem z płomieniem. W niektórych modelach w palenisku dostrzeżemy sztuczne kawałki drewna lub kamienie, które nie tylko ładnie wyglądają, ale trzymają ciepło. Istnieje wiele modeli kominków i ich styl oraz sposób montażu możemy dostosować do stylu wykończenia naszych wnętrz. Możemy je zabudować lub zwiesić na ścianie. Stylizowane na tradycyjne murowane kominki będą pięknie prezentować się w salonie wykończonym drewnem i naturalnymi materiałami. Zainteresowaniem cieszą się wolnostojące kominki, które można przenosić między pomieszczeniami. Szczególnie te, które wkomponowane są w inne meble np. stoliki kawowe. Ciekawą dekoracją mogą być również biokominki, które można ustawić na zewnątrz: na tarasie lub w ogrodzie. To sposób na umilenie chłodniejszych wieczorów na świeżym powietrzu.

Podobne wpisy