Kominki kaflowe – Gdańsk
Podstawowy materiał stosowany do budowy kominków kaflowych stanowią kafle. Są to elementy używane w rzemiośle zduńskim od setek lat. Piece kaflowe wnoszą do pomieszczenia niespotykany klimat będąc jednocześnie źródłem ciepła dla budynku. Ich atutem jest znakomite przewodnictwo cieplne, przez co idealnie sprawdzają się jako domowe urządzenia grzewcze.
Kominki kaflowe pozwalają ponadto na dużą różnorodność w zakresie możliwości wyboru płytek kaflowych, a także w kwestii budowy samego pieca. Styl pieca kaflowego uwarunkowany jest bowiem nie tylko przez sam jego kształt, ale też odpowiedni dobór kafli. Możliwości stylistyczne kaflowych pieców kominkowych sprawiają, że pasują one do każdego wnętrza, a szeroka paleta kolorów i wzorów zaspokoi indywidualne potrzeby najbardziej wymagających klientów.
Budowa pieca kaflowego
Zobacz również: biokominki
Piece kaflowe przypominające swoim stylem dawne piece wracają obecnie do łask.
Współcześni producenci tworzą ich stylowe elementy, a głównym warunkiem dla podłączenia pieca przy pomocy żaroodpornej rury jest posiadanie przewodu kominowego. Obecnie robione kominki kaflowe stanowią połączenie tradycyjnego stylu z nowoczesnym urządzeniem grzewczym.
Można przy tym wyróżnić dwa rodzaje zabudów kaflowych. Pierwszy rodzaj to pieco-kominek czyli wkład kominkowy obudowany kaflami z pustką powietrzną między urządzeniem a kaflami, gdzie można zamontować różnego rodzaju systemy akumulacji ciepła. Drugi rodzaj to to piec kaflowy o tradycyjnej budowie, wykonany z cegły szamotowej i obudowany kaflami.
Kafle wykonane z ceramiki pokrywa się specjalnym szkliwem odpornym na działanie wysokich temperatur. Centralną część pieca stanowi palenisko i masa kumulacyjna, a komorę spalania wykonuje się z cegieł szamotowych lub używa gotowego wkładu piecowego z żeliwnym lub stalowym korpusem. Masa kumulacyjna odpowiedzialna jest za gromadzenie ciepła i oddawanie go na zewnątrz, a materiałem opałowym stosowanym w piecu może być drewno lub brykiet.
Niewątpliwym atutem pieca kaflowego jest długi okres oddawania ciepła sięgający nawet kilkunastu godzin.