wklad kominkowy

Jak wybrać wkład kominkowy?

Kominek w domu to marzenie wielu rodzin. Ciepło płynące z płonącego ognia nie tylko jest niesamowicie przyjemne, ale także wnosi do wnętrza odrobinę natury i sprzyja bliskości. Palące się w kominku polana to także miłe dla ucha odgłosy i piękny zapach drewna. Jednak obecnie mało kto decyduje się na kominek bez wkładu kominkowego. Jaki zatem wkład wybrać, aby cieszyć się optymalnym ogrzewaniem? Zobaczmy, co warto brać pod uwagę w tej sprawie!

Jaki są rodzaje wkładów kominkowych?

Wkłady kominkowe to wbrew pozorom dość rozbudowana gama produktowa. Do wyboru mamy bowiem różnorodne modele takich wkładów. Zdecydować możemy się na wkłady żeliwne albo stalowe. Te pierwsze powinny charakteryzować się grubszymi ściankami, aby dłużej trzymać ciepło, a ze względu na styl żeliwa świetnie pasują do obudowy kominka wykonanej z tradycyjnych materiałów, na przykład z kamienia. Wkłady stalowe to natomiast dużo nowocześniejsze konstrukcje, które są bardziej różnorodne pod względem wzornictwa. Materiał ten można bowiem dowolnie kształtować podczas procesu produkcji. Do tego wkłady stalowe mają wiele ciekawych rozwiązań, takich jak komora wtórnego spalania czy system zapobiegający brudzeniu się szyby.

Inny podział wkładów kominkowych to wkłady tradycyjne albo te z płaszczem wodnym, pozwalającym przenosić ciepło na grzejniki lub ogrzewać wodę użytkową. Tutaj wybór zależy już od naszych indywidualnych potrzeb i możliwości instalacyjnych.

Jakby nie było, ważne jest, aby wkład kominkowy wykonany był z wysokiej jakości materiałów i w jak najlepszy sposób.

Wkłady kominkowe – na co zwrócić uwagę?

Oprócz wyboru konkretnego typu wkładu kominkowego warto zwrócić uwag na jeszcze kilka jego parametrów. Jednym z najważniejszych jest moc wkładu. Powinna być ona odpowiednio dobrana do wielkości pomieszczenia oraz do przeznaczenia samego kominka. Jeśli bowiem kominek ma być głównym źródłem ogrzewania, moc musi być do tego dostosowana. Inna ważna sprawa to wybór ilości przeszkleń kominka i dobór odpowiedniej wielkości szyby. Ma to wpływ na potencjalną trwałość wkładu oraz nagrzewanie się pomieszczenia. Szczególnie ważne jest to w pomieszczeniach poniżej 40 m2, gdzie to szyba ma duży wpływ na przekazywanie ciepła.

Takich elementów jest znacznie więcej i warto mieć je na uwadze.

Podobne wpisy